PavlavTroubě.cz

Jak vyrobit marcipán

Falešný marcipán nebo-li mléčná potahovací hmota. Tato hmota chutná jako pravý marcipán je jen vyrobena z jiných ingrediencí. S touto hmotou můžete potahovat dorty, vyrábět ozdoby na dort a vymodelovat postavičky. Hmota podle svého složení surovin se chová jako modelína. Přibližná váha hmoty z tohoto receptu je cca 600g. Záleží také kolik tam dáte surovin a vody. Tento poměr by měl vystačit na malý kulatý dort. Pro střední dort bych si udělala hmotu z 300g mléka i cukru a o třetinu zvýšit ostatní suroviny. Hmota má nažloutlou barvu díky sušenému mléku. Pokud chcete hmotu bílou, tak tady najdete také recept na fondán nebo-li želatinovou potahovou hmotu.

Suroviny:

  • 200g sušené polotučné mléko (Laktimo, BoheMilk)
  • 200g cukr moučka
  • 3 zarovnané lžíce sirupu kukuřičný, pšeničný nebo glukóza
  • 40 ml vody
  • 1 lžička oleje (nemusí být)
  • 1 lžička mandlového aroma
  • potravinářská barva nebo gelové barvy
  • omega tuk na potírání rukou

Sušené mléko se prodává v potravinách. Některé obchody nabízejí jen jeden druh mléka buď Laktimo nebo BoheMilk. Důležité je mít polotučné mléko. Sirup kukuřičný (pšeničný a glukózu) koupíte ve zdravé výživě nebo glukózu koupíte na cukrářských e-shopech. Mandlové aroma i potravinářskou barvu zakoupíte v potravinách nebo drogérii. Gelové barvy prodávají cukrářské e-shopy.

Postup:

Než začneme hmotu zadělávat rozmyslíme si jakým způsobem. Můžeme ručně, mixérem, domácí pekárnou nebo v robotu.

Nachystáte si velkou mísu, ve které budete hmotu zadělávat. Všechny sypké suroviny sušené mléko a cukr si nejprve prosít přes síto. Pokud bychom to neudělali můžeme mít později v hmotě malé bílé tečky nebo by se špatně cukr nebo mléko do hmoty zapracovali.

Do mísy nejprve dáme tekuté přísady. Sirup naberete velkou lžící a necháte ho stéci do mísy. Pokud použijete glukózu je řidší tak jí dáte o něco méně. Přilijeme trochu vody. S vodou opatrně, pokud se přelije hmota bude moc měkká a nebude se sní dobře pracovat, nebude držet tvar. Vodu také do hmoty přenesete na rukou, protože po dobu hnětení si je budete omývat.

Dále přidáme barvu pokud chcete mít hmotu barevnou. Podle sytosti barvy buď méně nebo více. Potom přidáte malou lžičku aroma. Olej se může i nemusí použít. Olej dodává hmotě měkkost. Teď postupně přidáváme mléko a cukr a mícháme. Hmota bude houstnout. Pokud se vám to bude zdát, že to ze začátku nedrží, že je to moc sypké nepřidávejte víc vody jak je uvedeno v receptu. Vodu při hnětení zanesete ručně do té hmoty. Pokud se vám to bude zdát naopak moc řídké můžete přidat prosetý cukr i mléko v poměru 1:1 tzn. např. 2 lžíce cukru a 2 lžíce sušeného mléka.

Od hmoty neodcházejte je důležité tu hmotu vypracovat. Pokud se vám suroviny lepí na ruce můžete si během hnětení omývat ruce vodou a tím také tu vodu zanášíte do hmoty a tím se bude hmota lépe zpracovávat. Až máte všechny suroviny pohromadě a už nezbyli žádné okolo sypké suroviny, přendáte si marcipán na vál či silikonovou podložku. Umyjete si ruce a začnete pořádně propracovávat. Během propracování si můžete potírat ruce omegou nebo i olejem. Jestli jste někdy hnětli kynuté těsto je to stejný princip. Hmota musí být dobře zpracovaná, držet tvar a neroztékat se. Prsty jsem na fotce ukázala jak se tvar toho marcipánu nezměnil, že drží.

Hmotu zabalíte do igelitu (ne mikroténový sáček) a necháte v lednici odpočinout 2 hodiny, pokud je hmota příliš tuhá znovu ji pořádně propracujete. Pak ji nechte do druhého dne odpočívat a pak teprve s ní můžete dorty potahovat nebo modelovat. Pokud ji vyndáte a je příliš tvrdá hmotu zabalenou v igelitu necháte mírně nahřát v mikrovlnné troubě (MW) a znovu ji budete propracovávat až do konzistence měkké modelíny. Pokud se vám hmota lepí můžete si potřít ruce omegou či olejem. Někdy je také potřeba ještě do hmoty zanést trochu vody a to uděláte tím způsobem, že si ruce namočíte a hmotu zpracujete.

Hmotu klidně udělejte dopředu. Určitě se nezkazí, protože má trvanlivost stejně dlouhou jako má sušené mléko, které použijete, ale musí být vždy dobře zabalená v igelitu a v plastové misce. Igelitem myslím ten silný. Ne mikroten. Pokud jí celou nespotřebujete, tak skladujte v lednici.

Pod marcipán nepatří žádné šlehačkové krémy, ale máslový a může být i nastavovaný pudinkem nebo kaší. Vždy tam musí být větší podíl másla s 80% tuku. Při vyvalování musí být plát silný 3-4 mm. A podsypávat podsypkovým cukrem, gustinem nebo škrobovou moučkou. Raději v menším množství. Uvidíte jak se vám to bude lepit na podložku. Já někdy nepodsypávám vůbec.

Recept, který tady uvádím jsem vyzkoušela podle paní Arielll z dortománie, kde původně recept uváděla. Dortomanie jejich stránky už bohužel zanikly.

 

Bezlepková mléčná hmota

dáte stejné suroviny, ale jen sirup bude kukuřičný.

 

Doba přípravy: 30 min

Facebook
Twitter
LinkedIn

Další
články