Zavařovací sezóna je v plném proudu. Na zahradách dozrává zelenina a jednou z nich je dýně. Máme různé druhy dýni. Některé se hodí na zavaření, jiné zas na omáčky či polévky a některé jen na dekoraci. Já se v nich tedy moc nevyznám, ale koupila jsem si semena dýně Tykev velkoplodá – Goliáš.
Na zahradě mám jednoho škůdce krtonožku a tak zasadit semeno byl problém. Napoprvé vůbec nevylezla sazenice a tak jsem jí musela zasadit do kelímku. Napodruhé se to podařilo. Není ještě vyhráno. Už se mi stalo, že i po zasazení sazenice do kompostu mi ji někdo snědl :-). Je to takový boj s neznámými škůdci :-).
Dýně se sklízí na podzim. Já tedy přesně nevím, kdy je ta pravá chvíle na sklizeň. Řídím se podle stopky. Plod vyroste do určité velikosti až je stopka zralá můžete dýni zavařit. Pokud vám ji tedy někdo neodcizí 🙂 než to stačíte sklidit a zavařit.
Suroviny:
- 3 kg očištěné dýně
- 750g cukr krupice
- 1 ananas v plechovce až při vaření
- 4-6 ks hřebíčku
- 1 na kolečka nakrájený citrón bez pecek
- 1-2 celá skořice
- 1 vanilkový cukr
- 1 ananasová tresť
- 1 citrónová tresť
- 250 ml ocet
- 2,5 l vody
Postup:
Dýni oloupete. Vydlabete jádra a dužinu. Nakrájíte na malé proužky a pak na kostky. Zkoušela jsem dýni čistit různými způsoby a jeden se mi osvědčil nejlépe a je nejrychlejší.
Dýni rozpůlíte a slupku oloupete škrabkou na brambory. Poté nakrájíte na proužky cca 5 cm silné. Nožem jedním tahem vyříznete dužinu s jádry (nějak tak, jak se zbavujete slupky u melounu). Zůstane vám čistý hladký pruh dýně. Ten si už podle své libosti nakrájíte na různě velké kostky. Já mám raději menší kostičky.
Pokud nemáte doma velký hrnec, do kterého se vám vleze vše. Musíte tak jako já rozdělit suroviny do třech hrnců. Já si navážila do každého hrnce dýni a podle toho i dala ostatní suroviny.
Dýně se nakládá dvojím způsobem a to buď:
1) Dýni a všechny ingredience (kromě ananasu) dáte do hrnce. Vody dáte tolik, aby dýně byla ponořená. Často promícháváte a necháte uležet na 2-5h. Poté dáte vařit. Asi tak v půli vaření přidáte ananas v plechovce. Dovaříte.
2) Dýni nakrájíte a dáte ocet a vodu. Necháte do druhého dne stát. Pak slijete. Nalijete méně vody a přidáte ostatní suroviny a vaříte. Ananas v plechu přidáváte až v půlce vaření.
Oba způsoby jsem vyzkoušela. Uvařenou dýni poznáte tak, že má skelnou barvu. Na zkus je trošku měkká (né rozvařená). Vytáhnete citrón a koření. Horké plníte do sklenic. Sklenice můžou být jakékoliv velikosti. Otočíte víkem dolů, aby se víčko chytlo. A máte hotovo. Uskladníte v chladném sklepě.
Můžete také dýni zavařit v troubě. Jde jen o přichycení víčka.
Můžu se zaručit, že i ten co dýni normálně nejí, tak ta moje mu opravdu chutnala :-).