PavlavTroubě.cz

Jak upéct dort 3D Elsa

Jak upéct 3D dort Elsu, Barbie nebo jinou panenku. Můj postup vám trošku ukáže jak na 3D dort.

Pomůcky

  • střední a malou misku nebo větší a menší průměr dortové formy
  • podložka pod dort
  • modelovanou Elsu, Barbie aj. nebo kupovanou panenku

Postup

Korpus:

z jedné střední a menší misky si upečete dortový korpus. Pokud nemáte můžete použít menší a větší dortovou formu. Já jsem použila menší misku, střední misku, malý ovál a malou dortovou formu obr.a). Můžete vždy nějak experimentovat. Pokud nemáte žádné dortové formy, není problém upéct korpus na plechu a z papíru si vystřihnout zhruba spodní část sukýnky a vyřezávat různé průměry od největšího po nejmenší. Při naplnění se dá korpus ještě seřezávat do požadovaného tvaru. Pokud plníte máslovým krémem, můžete dort upravit až na konec. Většinou odřezky použijete na punčovinu.

Podložka:

vyrobíte si vlastní podložku nebo kupovanou. Já používám oboje. Pro dětské dorty jsou pěkné barevné podložky. Vyrobím z tvrdého kartonu, krepového papíru a celofánu.

Panenka:

Pokud umíte modelovat, tak si vymodelujete svou postavičku. V jiném případě koupíte panenku a dáte ji do dortu. Pokud ji tam necháte i s nohama, tak dort musí mít výšku do pasu panenky. Nohy obalujete do nějaké folie.

obr.a)

Upekly jste si tedy korpusy podle toho jaké máte možnosti forem a misek. Na dort zhruba velikostně jak mám já vám postačí cca do 10 vajec. Je lepší, když uděláte více těsta a ještě dáte těsto do nějaké menší formy na punčovinu, kterou budete potřebovat na uhlazení a dorovnání dortu.

obr.b)

Korpusy vrstvíte jednotlivě a kaskádově skládáte a plníte. Střední misku prokrojíte 2-3 krát, podle výšky upečeného korpusu. Aby jste neměli moc vysoké korpusy, ale mohly dort pěkně naplnit. Protože se nedá naplněný dort přenášet, musíte podložit po obvodu pečícím papírem. Stačí jen kousek zasunout pod první korpus. Neušpiníte si při plnění podložku. Takto si podkládám různé 3D dorty i jiné korpusy.

obr.c)d)

Korpus trošku navlhčíte a promáznete marmeládou. Pokud plníte jiným krémem než máslovým musíte si udělat máslové mantinely. Jiný krém se nesmí dostat k potahovce. Tady mě vystačilo množství 1 tvaroh a 1 smetana. Na zahuštění trošku Olé pudink. Ovoce jedna plechovka mandarinek a na jedno patro jsem dala trošku malin. Postupně jak jsem plnila dort jsem i zadní část upravovala a seřezávala.

obr.e)e2)

Naplněný dort obmažete punčovinou a tu uděláte s odřezků korpusu, marmelády a máslového krému. Já to ještě prošlehám nebo i tyčovým mixérem úplně rozmělním. Punčovina musí být dobře roztíratelná. Natřete na dort jako na obr.f). Necháte v lednici trošku ztuhnout a obmažete máslovým krémem obr.g).

obr.h)h2) 

Dort je vychlazený a můžete si zpracovat potahovku. Na tento dort jsem měla spotřebu 1,2 kg i s s modelovanou Elsou. Samotná potahovka na potažení byla zhruba odhadem 700g + -. Při vyvalování musíte vždy mít větší kus hmoty. Pak se lépe potahuje a i vyvaluje. Než začnete rozvalovat potahovku musíte si změřit korpus, jak na délku, tak i na šířku v nejvyšším bodě. Rozměr jsem měla 44x35cm.

obr.i)j) 

Na potahovku jsem použila modrou od wiltonu. Stačí trošku barvy pro světlý odstín. Rozválíte a změříte, aby vám to pěkně sedělo.

obr.l)l2)

máte potaženo a můžete zapíchnout do dortu vymodelovanou Elsu nebo jakoukoliv jinou vymodelovanou postavičku či koupenou panenku. A pak už jen zdobíte podle vlastní fantazie.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Další
články