PavlavTroubě.cz

Jak na drátkovaný tulipán

Foto postup na drátkovaný tulipán. Jedlá dekorace na dort. Drátkované květiny z cukrové hmoty můžou být ozdobou každého dortu. Dekoraci květu si může každý oslavenec pak ponechat ve vázičce. Nikdy neuvadne snad jí jen můžou ozobat děti :-).

Pomůcky

  • kleště na drátek
  • opředené drátky různé velikosti
  • floristická páska
  • kostice, váleček, podložka na vytenčení lístečků, žilkovač, drážkovací podložka
  • modelovací hmota, já použila smartflex velvet mandle a pomocí tylo lépe schne

obr.a)

kleště na drátek – zakoupíte v různých domácích dílnách. Červené vám drátek ucvaknou a ty zelené používáte na ohýbání drátku, když navazujete kytici nebo jednotlivé lístky. Ale každý muž či přítel je bude mít schované ve své dílně :-).

obr.b)

opředené drátky – zakoupíte v eshopu po internetu nebo v kamenných cukrářských obchodech. Čím menší číslo tím je drátek silnější. Tzn. nejsilnější drátek můžete sehnat už od čísla 16 a 18. A nejtenčí drátek je číslo 30.

obr.c)

floristická páska – můžete jí zakoupit ve vícero barvách. Já si ji ještě půlím. Dá se sehnat i tenčí než 1cm. To je ta tmavě zelená co je na obrázku. Páska trošku lepí a je dobré jí mít dobře zabalenou, aby nevyschla. Při obtáčení kolem drátku se sama přichytává a pak už jen prsty dobře utáhnete a přitlačíte.

obr.d)

modelovací pomůcky –  vykrajovačku, kostici na zvrásnění lupenu ta černá, modelovací kostice koule s ní ztenčuji lístečky, Modrá kostice na ztenčení a zvrásnění okraje lupenu z této sady kostic. V neposlední řadě žilkovač. Žilky můžete udělat i pomocí té černé kostice.

obr.e),f)

střed tulipánu – na drátku č.20. Drátek si přecvaknu asi 3x až 4x. Z modelovací hmoty si uděláte malou kuličku a tu vsunete na drátek. Prsty vyválíte váleček od středu směrem navrch, kde necháváte širší část. Nahoře nožíkem nebo kosticí uděláte zářezy a prsty zploštíte do takové vrtulky.

obr.g)

na drátek č.28  uděláte černé tyčinky. Drátek si asi 5x až 6x přecvaknete, můžete jak vám to vyjde. Mělo by to být malinko delší. Kuličku nasunete na drátek a válíte do malého válečku.

obr.h)

necháte zapíchnuté vyschnout min.2 dny.

obr.ch)

Každý máte doma vykrajovačku ovál nebo kapku. Pokud ne to nevadí, stačí vám rádýlko s hladkým kolečkem nebo rádýlko na pizzu. Vyválíte si ne moc do tenka hmotu a vykrojíte tvar. Nahoře bude hmota tenčeji vyválená a dole malinko silněji pro drátek. Drátek namočíte do lepidla či vody a otřete o hřeb ruky, aby jste nechali na drátku minimum toho mokrého, aby to neklouzalo. Zasunete do hmoty cca do poloviny a kosticí pak budete vyhlazovat okraje i celkový lístek. Na tulipán potřebujete 6 lupenů. 3 uprostřed a 3 z venku. Ale já si vždy dělám o 2 lupeny navíc neboť se vám může stát, při sestavování, že některý může prasknout.

obr.i)

na drátkované květiny existuje i modelovací podložka – drážkovací, na které se vyválí hmota a zanechá drážku pro drátek jako na obr.j), kde to jde vidět.

obr.j)

hmotu jste si vyváleli na podložce a otočíte ji na silikonovou podložku a vykrojíte požadovaný tvar.

obr.k)

kuličkou na modelovací podložce ztenčíte lístek, vložíte do žilkovače a obtisknete žilky na list. Pokud nemáte žilkovač, tak použijete žilkovací kostici.

obr.l)

Zvrásníte okraje lístku a to tak, že přiložíte kostici kuličku nebo tu modrou na vrch lístečku a jemným tlačením po okraji jedete směrem dolů. Necháte uschnout třeba v plastové lžičce. Koupíte ji v papírnictví nebo v některých obchodních řetězcích.

obr.m)

jednotlivé lupeny dobře nechte zaschnout a pak je práškem obarvíte podle vaší nápaditosti.

obr.n)

máme hotovo a opatrně zohneme drátek u spodní části každého lupenu. Velmi opatrně zacházíme s lístky může to praskat.

obr.p,q,r)

Floristickou pásku si přepůlíme. Lépe se vám pak obmotává kolem drátku. Vezmete si střed a obtočíte 2x. Pak budete přikládat postupně pestíky a obtáčet. Vždy musíte pásku utahovat. Ne moc silně, aby se vám nepřetrhla. Nesmí se vám páska zkroutit. Musíte mít vždy takový pásek. Ono to rádo se zkroutí a pak už to neplní tu funkci.

obr.s,t.u,v)

přidáváte opatrně lupeny. 3 uvnitř a 3 venku

máme hotovo

můžete si je všelijak nabarvit.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Další
články