PavlavTroubě.cz

Čokoládová potahovací a modelovací hmota tmavá

Měla jsem inspiraci od paní HeRy (Radka) z dortomanie, kde uváděla svůj recept na čokoládovou potahovací a modelovací hmotu jak tmavou tak i bílou verzi. dají se z ní vyrobit pěkné růžičky, mašle. Chtěla jsem se s vámi také podělit o svou zkušenost s touto hmotou. Toto množství čokoládové hmoty má cca 500g, je to tak na malý dortík. Pod tuto hmotu nepatří žádné krémy šlehačkové, s kysané smetany. Nejlepší jsou krémy z másla nastavené pudinkem či kaši s mouky. Můžete pomazat i čokoládou.

 

Čokoládová potahovací a modelovací hmota tmavá

 

 Suroviny:  

  • 300g tmavé čokolády nejlépe pecky Carla (dá se koupit v e-shopu čokoláda Master Martini podobné peckám)
  • 100g glukózy (sirup pšeničný, kukuřičný)
  • 30g voda
  • 30g cukr krystal

Čokoládu Carla si zakoupíte v každých potravinách mají je po 200g v sáčku. Dá se také koupit v e-shopu poleva Master Martini podobné peckám tu sem vyzkoušela, ale nemá správné % kakaa a do  čokolády (potahovky) jsem musela dávat hodně kakaa na zahuštění. Zkoušela jsem to i z jiné čokolády. Čokoláda, ale musí mít víc jak 50% kakaa. Nebylo to ono. Sirupy zakoupíte ve zdravé výživě, glukózu na e-shopu nebo si ji můžete připravit sami doma. DEJTE SI POZOR NA GRAMÁŽ VODY I CUKRU stává se dost často i mě se to stalo, že jsem omylem dala 300g vody i cukru a pak jsem se divila, že mi ta čokoláda v tom plave. Muselo to do koše. Také bych dala sirupu o 20g méně, vždy se dá dodatečně do potahovky zapracovat.

1. Svaříme si v menším hrnci cukr a vodu, chvilku povaříme (mělo by to mít teplotu 100°C), odstavíme a přimícháme sirup a necháme vychladnout na takových 40°C nepálí na ruku.

2. V mikrovlnce (MW) si rozehřejeme čokoládu opatrně po chvilkách promícháme. Pokud nemáte MW, tak v hrnci nad parou. Čokoláda by měla mít teplotu okolo 40°C.

3. Rozvar z cukru a vody vmícháme do čokolády a pořádně promícháme, aby se to spojilo až se čokoláda odděluje od stěn. Na tom obrázku to není moc zřetelné, ale pokud se to pěkně neodděluje můžete do toho přidat ještě kousek rozehřáté čokolády nebo prosít kakao. Tím to zahustíte.

4. Jakmile máte čokoládu promíchanou, tak ji vylijeme do mikrotenového sáčku či igelitu necháme 1/2 hodiny prochladnout a prohněteme. Pořádně zpracujeme jako při hnětení těsta či marcipánu.

5. Prohnětená čokoládová hmota. Hnětla jsem jí často, aby byla pořád pružná a měkká jako modelína. Musela jsem jí nechat pořádně prochladnout i v lednici.

6.Tady jde vidět, že se dá i vyvalovat a nepraská. Lehce podsypávám posypkovým cukrem, který se dá koupit v cukrářských e-shopech. Někdo tu hmotu vyvaluje mezi dvěma mikroteny a pak to přenáší na dort.

Před potahováním ji pořádně propracujeme, aby se nám dobře vyvalovala.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Další
články