PavlavTroubě.cz

Úvaha o ceně dortu

Úvaha pro ty co si myslí, že se luskne prsty a je vše hotovo :-). Dort, jako takový se skládá z korpusu, krému, potahované hmoty a ozdob. Každá část si vyžaduje určitý čas na přípravu. Každý dort je individuální a ke každému dortu přistupujeme podle navrhovaného konceptu. Je to vlastně originální umělecké dílo.

Pokud někdo za vámi přijde a řekne, že chce krásný a chutný dort do 500,-. Tento požadavek nelze splnit.

1) každý z nás určitě ví, co je to práce

2) každý chodí určitě nakupovat a zná ceny v obchodech

3) každý chce mít za svou odvedenou práci dobře zaplaceno

4) každý ví, že i poplatky za energie, ať už to je elektrika či voda není levná záležitost. Poplatky za nájem, odvedení poplatků státu atd.

5) každý ví, že upečení dortu to nekončí a co úklid?

6) pečení dortu není za hodinu, ale může celý proces výroby dortu trvat i několik dní (nemyslím  pečení a plnění, ale na dortu jsou i různé dekorace, kterým se musíme věnovat i řadu hodin či dní.

7) nikdo učený z nebe nespadl. Dobrá cukrářka musela strávit nespočet hodin čtením a hledáním návodů, receptů a zkoušením. Vždy se nemuselo dařit a něco letělo do koše. Navštěvovala nespočet kurzů, aby se zdokonalovala. To všechno se odráží ve vašem dortu to co umí a to co jí stálo nemalé peníze a čas. Ona všechno udělá za vás. Už nemusíte stát frontu v obchodě, už nemusíte hledat návody na korpusy, už nemusíte mít strach, že se něco nepovede. Můžete se věnovat v klidu rodině.

1. Příprava

Dort a jiné pečení na zakázku vyžaduje určitou přípravu a také skryté náklady, které mnozí z vás do toho nezapočítáváte. Jsou to třeba korunové položky, ale to se všechno naskládá.

Než vůbec začneme péct musíme zadaní, které nám náš zákazník zadal promyslet. Sepsat dané suroviny, které na celou zakázku potřebujeme.

Takže pečení dortu a jiného začíná nákupem. Suroviny nám nikdo nezajistí musíme pro ně do obchodu a při větším množství dopravním prostředkem. V obchodě vše nenakoupíme, musíme i nakoupit na internetu a poštovné není zadarmo.

A tady už máme nějaký čas na nákup, poštovné a projetá nafta.

2. Uskladnění

Suroviny, které musíme chladit se uskladňují v lednici. Tady máme náklady na provoz lednice.

Začínáme péct. Musíme si nejdříve upéct korpus. Časy jsou orientační může to i trvat trošku déle než uvádím.

3. Výroba

Na jeden korpus: 

– chystání surovin cca do 30 min (vážení, měření, přesívání, drcení ořechů nebo čokolády atd.)

– příprava těsta v robotu nebo ručním mixérem 15-25 min, použití nákladů na elektriku robotu

– pečení korpusu od 40-90 min, použití nákladů na elektriku za troubu

– práce cca 30-60 min umytí nádobí, úklid, použití nákladů je spotřeba vody, saponátu a utěrek (náklady na utěrky jsou – praní voda, elektrika a prací prostředky)

Korpus je upečen a musí se chladit do druhého dne. Druhý den je příprava krémů a plnění korpusu. Tady je čas delší.

Krémy: 

– příprava krému na obmazání a příprava krému jako náplň může zabrat i 60-120 min. času. Použití nákladů na elektriku za robota.

– samotné plnění dortu trvá zhruba cca 60-90 min (vše se odvíjí od velikosti dortu a počtu korpusů).

– dále se dort musí chladit do druhého dne a tady máme použité náklady na elektriku za lednici

– práce cca 30-60 min umytí nádobí, úklid, použití nákladů je spotřeba vody, saponátu atd. 

Promazaný korpus se chladí přes noc. Na druhý den potahujeme a doděláváme dekorace na dortu.

Potahování: 

– obarvení, propracování a potažení celého dortu nám může zabrat 30-60 min. Samozřejmě pokud je dort netypického tvaru je čas delší.

Neustále si umýváme ruce, takže je výrazně vyšší spotřeba vody na hygienu.

Ozdoby na dort: 

Tady každému nedochází, že ty postavičky a ozdoby se sami neudělají. Že tady nám nejvíce zabere jejich modelace. Každá modelace je individuální a může trvat od 1-10h i dny. Kytky se modelují na etapy, každý vymodelovaný lístek se musí sušit a pak se váže všechno do kytice. To už je náročnější na zpracování.

Postavičky a různé jejich části musí zavadnout, aby drželi tvar. Zatím co vy u toho strávíte nespočet hodin, druzí si ten čas užívají s dětmi, rodinou či kamarády.

Samozřejmě si můžeme postavičky vymodelovat už z hotovených forem. To už není ruční práce na detaily, ale jen vtlačíme hmotu do silikonové formy a necháme zatuhnout. Pokud bychom si chtěli takto ušetřit čas, tak i ty formy stojí nemalé peníze. Jedna kvalitní forma cca od 250,-. Mít doma x forem se asi nevyplatí, protože každý je jinak náročný a jsou pokaždé jiné požadavky na dekorace.

Někdy nejde se tomu věnovat za denního světla a musí se pracovat i pozdě večer. Tady je použití nákladů za elektriku při svícení.

Dále máme skryté náklady na opotřebení všeho, co používáme. Nemá to všechno trvanlivost na doživotí. Musí se nakupovat nové a nové nástroje, s kterými pracujeme, neboť i ony se časem opotřebí a musí do koše. Jsou to sice korunové náklady, ale jsou to náklady.

K samotným nákladům za suroviny do dortu musíme také přičíst, použité materiály jako podložky pod dort, zdobící sáčky, aby krém byl rovnoměrně nanášen, výztuže a podložky, pokud jsou to patrové dorty, náklady za elektriku, vodu a opotřebení nástrojů. A hlavně náš čas.

Živnostníci musí také platit daně, nájem, sociální a zdravotní pojištění.

I když pečete doma pro svou rodinu náklady jsou stejné za energie a váš čas.

A důležitá je i práce kolem toho. Pokud umíte počítat víte moc dobře, že nic není zadarmo. A co jiní si užívají volno a nemusí uklízet po pečení kuchyň, vy jim na úkor svého času tady to umožňujete.

Vážně si pořád myslíte, že upéct dort do 500,- je reálné?

Pokud ano směle se pusťte do toho já vám držím palce :D.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Další
články