Suroviny, které patří do dortů, moučníků, řezů a rolád. Každý máme jiné možnosti a jiné recepty či zkušenosti. Někdo preferuje starou školu a to máslovo-pudinkové krémy. Ta moderna se dnes pohybuje v odlehčených krémech a dort zdobený potahovací hmotou s různými figurkami či modelovanými květinami.
Korpusy
na dorty, řezy, rolády aj.
Dorty pečeme v jakékoliv pečící formě. Máme různé velikosti forem od kulatých, oválných, čtverců, srdce, ovál, obdélník a jiné motivy. Řezy a rolády pečeme na plechu.
Korpusy na dorty pečeme z polohrubé mouky nebo někdo dává i hladkou mouku. Někdy experimentuji a dávám půl na půl polohrubou a hladkou mouku. Korpus z hladké mouky může být trošku těžší. A hladkou používáme převážně na roládu či řezy. Ale každý má své osvědčené, takže se řídíme receptem a osvědčeným postupem. Řídím se pravidlem, pokud se mi něco osvědčí raději u toho zůstávám. I když zkouším nové věci, tak není zaručené, že se mi bude dařit. Zkoušejte, inspirujte se, nebojte se nových věcí, ale musíte počítat s tím, že se nemusí vše vydařit.
Používáme vejce, cukr krupice, mouku, olej na zvláčnění a kypřidla. Různé příchutě jak kakao, ořechy, čokoláda, vanilka aj.
Krémy
Dorty, řezy, rolády zvláčňujeme, promazáváme různými marmeládami, ovocnými gely aj. Pak máme různé druhy krémů, jak máslových, tak lehčích s ovocem. Krémy můžete ochutit různými příchutěmi.
Ovoce do dortu
Dáváme pokud možno čerstvé (jahody, maliny, borůvky, ostružiny). Ovoce nesmí být napadené nějakou plísní, může to v dortu nadělat paseku. Pokud předpokládáte, že dort bude někde ležet dlouho na stole, jak to bývá u svatebních dortů, tak se přikláním k mraženému ovoci nebo kompotovanému. Pokud nemáme čerstvé dávám mražené. V zimních měsících to jinak nejde, jinak by jste asi museli zajít ke dvanácti měsíčkům :-). Kompotované ovoce dávám převážně mandarinky a broskve. Jahody některé zavařené v plechu nejsou moc pěkné. Jsou takové plpavé.
Potahovací hmoty
můžeme mít domácí vyrobenou potahovací hmotu. Nebo můžeme mít kupované různé druhy potahovacích a modelovacích hmot. Každému vyhovuje jiný druh hmoty. Já potahuji dorty hmotou smartflex velvet mandle a přimíchávám pravý marcipán. Používám také novou hmotu Mecflex.
Rady a zkušenosti:
korpusy
- mouku a cukr vždy přesíváte,
- vejce se mi lépe odděluje žloutek od bílku, když to udělám, jak vejce vytáhnu z lednice. Když je mám dlouho na lince, tak je větší pravděpodobnost, že mi žloutek spadne do bílku
- do bílku vždy dávám pár zrnek soli pro lepší našlehání. V některých receptech najdete i přidání vody do bílku dávám studenou vodu a do žloutků se dává teplá voda nebo i celé vejce je teplá voda. Tekutina tam být pokaždé nemusí, záleží na receptu a vašich zkušeností.
- než začnu něco dělat vždy si rozehřeji první troubu.
- do korpusů patří cukr krupice, pokud máte uvedeno jinak, řídíte se receptem.
- korpusy po upečení se nechávají dobře vychladit, jinak se můžou srazit.
- upečený korpus dobře zabalen můžete ponechat před plněním i 2 dny v lednici a nic se tomu nestane.
- pokud se náhodou stane, že vám nějaký korpus zůstane, dobře zabalen může být uložen v mrazáku. Pro další spotřebu ho jen den předem vytáhnete do lednice a necháte volně rozmrazit. Takto rozmrazen korpus je jen pro vaši domácí potřebu. Nenabízíte ho dále.
krémy
- vše by mělo mít pokojovou teplotu, jinak se vám může srazit krém (máslo a pudink)
- vyjimku tvoří smetana, která se musí šlehat dobře vychlazená
potahovací hmota
- hmotu dobře propracováváte
- pod hmotu nepatří žádné krémy s obsahem vody či tvarohu a smetany