V současné době jsou na našem trhu ošatky z ratanu (pedigu), slámy a plastu. Nejčastěji se používají ošatky z pevnějšího pedigu. Jsou různé velikosti a jak si vybrat tu pravou?
Ošatka je na kynutí chleba proto nepatří do trouby!!!
Na chléb bych doporučovala ošatku pletenou ze silnějšího pedigu, takovou jakou používají pekárny. Dá se dobře udržovat, je kvalitnější a také má delší životnost.
Plastová ošatka:
Dá se maximálně použít na upečený chleba nebo na odkládání jiného pečiva. Pokud by jste ji tedy chtěli použít na kynutí, je nutné ji vyložit čistým plátnem a teprve potom vysypávat moukou. A to tak, že sítem přesejeme mouku a rukou uhladíme, aby se mouka dostala do plátna. Nebo jen přes síto přesejeme bez uhlazení.
Slámová ošatka:
Do slámové ošatky dáváme těsto bez plátna. Na těstu se pak vytvoří vzorek.
Důležité je ošatku vždy řádně vysypat moukou, aby se těsto nepřilepilo a při vyklápění nepotrhalo!
Dočetla jsem se, že ošatky se vinou (pletou) mokré, postupně sesychají a tak mezery ve spárech nejsou vadou!!! Proto se nemusíte bát, pokud ošatku vysypáváte, že vám mouka propadává. Jde jen o to, aby se na ní těsto nenalepilo. Dále jsou spojené skobami, které jsou zdravotně nezávadné.
Vysypáváme jakoukoliv moukou, kterou používáme na pečení chleba. Nejlépe hladkou, kukuřičnou hladkou. Nebo smíchanou hladkou s kukuřičnou či hladkou smíchanou se škrobem nebo samostatný škrob. Já používám škrob, mouku co mám po ruce a někdy i celozrnnou. Mouku v ošatce uhladím rukou tzv. vetřu.
Stáčení těsta do ošatky malá ukázka:
Ošatky se nesmí máčet stačí jen jemně vykartáčovat. Já tam ponechávám mouku z minula. Jen více hrubou vysypu do koše. Pokud se vám už stane, že těsto se hodně přilepilo nechte buď ošatku vyschnout a přebytečné těsto odpadne a pokud se to nepodaří, tak pro jednou se nic nestane, když se ošatka vypere a dobře vysuší.
Pozor s vysypanou ošatkou nakládat velmi opatrně, kdyby se s ní kleplo, mouka se z okrajů sesype.
Pokud bylo těsto hydratovanější, tak necháme ošatku dobře vyschnout, aby nedošlo k plísni na ní. (zkušenost 🙂 zabalila jsem jí do igelitu ještě vlhkou a schovala, po vyndání jsem zjistila, že tam je plíseň. Už jí nechávám vyschnout a nezabaluji ji do ničeho.
JAK VYBRAT SPRÁVNĚ VELIKOST OŠATKY?
Většinou se řídíme množstvím mouky (tedy z kolika mouky zaděláváme těsto) a ošatka by měla být jednou tolik větší.
Já mám tyto ošatky
kulatá pedigová rozměr dna pr.13cm a vrchní část pr. 22cm malá ošatka cca na těsto do 1 kg.
kulatá pedigová rozměr dna pr.16cm a vrchní část pr. 24,5cm větší ošatka cca na těsto 1,5-2 kg.
ovál pedigová rozměr délka dna 25cm a horní délka 30cm a šířka 14,5cm cca na těsto do 1 kg.
ovál slaměná ošatka rozměr délka dna 25cm a horní délka 30cm a šířka 14,5cm.
Doporučuji koupit si o málo větší ošatku, protože jak jednou začnete péct už vás to chytí a budete péct doma častěji. Ve větší ošatce může kynout menší chleba, ale naopak už to nejde. Těsto by překynulo ven.