PavlavTroubě.cz

Jak na drátkovanou květinu

Dorty vždy vypadají krásně, když jsou nazdobené a nejkrásnější jsou květinové vazby. Pojďme nahlédnout do takového amatérského domácího kurzu drátkování květin. Mám se furt co učit a zdokonalovat se v tom. Je to květina vymyšlená a budeme na ni potřebovat tyto

Pomůcky

  • modelovací hmota smartflex velvet mandle (pokud máte vyzkoušenou svou hmotu můžete použít tu, se kterou umíte a dobře se vám pracuje)
  • opředené drátky č.18 a č.22, č.26 a kleště na cvakání drátků
  • floristická páska, posypový cukr nebo škrob
  • lepidlo nebo voda a štěteček
  • kostice s kuličkou, podložku na ztenčování lístků, vykrajovátko kulatého rozměru a silikonový žilkovač listů (pokud chceme listy žilkované)
  • proložku na sušení jednotlivých lístků
  • polystyrénovou podložku na zapíchnutí hotového květu nebo případně vázičku
  • prachové barvičky pokud chcete květ vystínovat

 Postup

1. Všechny pomůcky zakoupíte v cukrářských shopech nebo ve specializovaných obchodech. Třeba zde mají výběr.

Drátky jsou očíslované podle síly. Tady platí čím menší číslo tím silnější drátek.

Na stůl si položíme silikonovou podložku na modelování, Drátek č. 18 ten nejsilnější si přecvakneme na půl a drátek č. 22 na tři díly. Drátek č. 26 jako pestíky si nacvakáme na menší dílky.

Modelovací hmotu propracujeme a uchováváme v sáčku po dobu práce, aby nevysychala.

obr.a)

na střed každého květu patří nějaký pestík.  Z hmoty vyválíme kuličku a vezmeme si drátek č.18 a uděláme kleštičkami na něm malé očko (háček). Namočíme očko do lepidla nebo vody nesmí to být příliš mokré jinak nám hmota bude klouzat. Můžete to udělat i tak, že si vezmete zapalovač a očko nahřejete až do zčervenání. Pak zapíchnete do hmoty a tím teplem se na drátek hmota naleptá. Máme drátek v hmotě a jemně válíme do požadovaného tvaru kužílku. Dole se snažíme hmotu utiskávat k drátku, aby to nevyklouzlo ven. Postavíme do polystyrénové podložky a necháme alespoň 2 dny vyschnout. Z drátku č. 26 uděláme pestíky. Z hmoty si vyválíme malé kuličky a ty napíchneme na drátek a malinko rozválíme necháme zaschnout a pak zapícháme do středu kužílku. Malé pestíky zapícháme ještě než nám střed květiny pořádně zaschne.

obr.b)

rozválíme hmotu na sílu cca 2 mm, aby to nebylo moc tenké ani moc tlusté, budeme ještě kuličkovou kosticí ztenčovat. Vykrájíme požadovaný tvar. Kolečka je dobré si uschovat do igelitové složky, aby nám nevysychala hmota.

obr.c)

z hmoty vyválíme malou kuličku a napíchneme na drátek č. 22.

obr.d)

rozvalujeme do tenka. Zhruba, aby drátek s hmotou zasahoval do tři čtvrtě vykrojeného kolečka.

2.

 

obr.e)

drátek přiložíme na vykrojené kolečko. Pod drátkem lehce navlhčíme, aby nám držel.

obr.f) 

modrou kosticí lehce tlačíme hmotu kolem drátku do vykrojeného kolečka a uprostřed lehounce přitlačíme. Nesmí se nám drátek protlačit na druhou stranu.

3.

 

obr.g)

máme nachystaný lístek na ztenčování. Podložku zakoupíte v cukrářských shopech.

obr.h)

vezmeme kuličkovou kostici nemusí být kovová a ztenčujeme kolem drátku až do okrajů krouživými pohyby. Půl kruh zleva doprava a zpět dokud nebude lístek tenký. Opatrně s pohyby dole u vpichu drátku, aby tam zůstala trošku hmota. Naposledy ztenčujeme jen okraj lístku lehčím přitlačením a pohyb směřujeme zleva doprava nebo od středu vrcholu dolu z jedné strany a pak z druhé strany.

4.


obr.i)

lístek velký

obr.j)

lístek malý

5.

sušení lístků. Proložku jsem sehnala v zelenině.

6.

na uvazování potřebujeme floristickou pásku, Já ji ještě půlím je dosti široká. 

obr.k)

Lístek, který jsme si vysušili. Je lepší ho sušit tak dva dny. Pokud je více vlhko schne to pomaleji 

obr.l)

vezmeme si střed květu a floristickou pásku. Omotáme kousek a začneme přikládat další listy.

obr.m)

každý list se musí kousek obmotat páskou. Listy dáváme co nejvíce ke středu. Já si to vždy trošku zohnu než přiložím k hlavní části květiny chytnu a obmotám.

7.

obr.n)

Přiložíme další lístek

obr.o)

Přikládala jsem malé 3 listy a další 3 listy jsem dala do mezer. Na spodní část jsem dávala velké listy také do mezer. Měla jsem celkem 6 malých a 6 velkých. Chtěla jsem rozvinutou květinu.

8.

ukázka jak to vypadá ve spodní části celé vazby.

S lístky nakládáme opatrně, abychom si je nepolámaly. Udělejte si raději dva navíc, kdyby se vám stalo, že při vázání si je zlomíte. Tímto způsobem děláte podobně i ostatní květiny. Chce to mít trpělivost.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Další
články